Pomoč pri logiranju

Logiranje


Logirate se tako, da kliknete na LOGIN
Odpre se slika na desni.
Vpišete email in password in kliknete Sign in
Če ne želite biti več logirani se izpišete tako, da kliknete LOGOUT

V kolikor še nimate uporabniškega imena in gesla se morate najprej registrirati.
Kliknete Sign up now in dobite sliko spodaj levo.

Pomoč pri registriranju - vpiši email
Registracija
Vpišete email, ki ga boste uporabljali pri prijavi.
Kliknete Send verification code. Na vaš email bo poslana verifikacijska koda
Preverite email. Če morda ne najdete emaila, preverite če je v spamu
Pomoč pri registriranju - vpiši verification code
Verifikacija
Vpišite verifikacijsko kodo. Če morda ne velja več, ker je preteklo preveč časa, kliknite Send new code in poslana vam bo nova koda.
Kliknite Verify code
Določite še geslo. To naj bo sestavljeno iz malih in velikih črt, znakov in številk. Dolžina gesla naj bo vsaj 8 znakov.
V vrtico Confirm New Password geslo vpišite še enkrat, da ne bi bilo napake.
Display Name bo vaše prikazno ime in je poljubno.
Given name je osebno ime.
Surname je priimek.
Na koncu kliknete na Create in vrnili se boste na začetno stran.
Pomoč pri pozabljenem geslu - vpiši email
Pozabljeno geslo
Če ste pozabili geslo kliknite Forgot your passwod? na prvi sliki.
Vpišite svoj email in kliknite Send verification code.
Preveri svoj email in nadaljujte na naslednji sliki oz. kliknite gumb Continue
Pomoč pri pozabljenem geslu - vpiše verification code
Pozabljeno geslo - verifikacija
Vpišite verifikacijsko kodo, ki ste jo dobili v emailu.
Kliknite Verify code oz. kliknite Send new code v kolikor potrebujete novo kodo zaradi preteka časa.
Potem kliknite Continue in nadaljujte na naslednji sliki.
Pomoč pri pozabljenem geslu - vpiši nov password
Pozabljeno geslo - novo geslo
Vpišite novo geslo in ga zaradi morebitne napake pri vnosu vnesite ponovno v polje Confirm New Password
Na koncu Continue
In geslo je spremenjeno oz. bo veljalo novo geslo.
Določite skupino bloga

Zaprete oz. odprete celoten iskalnik. Iskalnik je v obliki drevesa.
Prikažejo se samo skupine drevesa.
Prikažejo se skupine in podskupine drevesa
Prikažejo se tretji nivo drevesa.
Prikažejo se postavke zadnjega, četrteka nivoja drevesa
Iskalnik se resetira

S klikom na posamezno poglavje odpirate in zapirate veje drevesa. Če kliknete vejo drevesa pod katero ni druge veje drevesa, sprožite iskanje.

KONSOLIDACIJA
Konsolidacija je postopek združitve računovodskih izkazov obvladujočega podjetja in od njega odvisnih podjetij, tako da se seštejejo sorodne postavke sredstev, dolgov, kapitala, prihodkov in odhodkov. V konsolidacijo vključene družbe morajo pripraviti konsolidirano letno poročilo, ki izkazuje pošten in resničen prikaz njihovega finančnega položaja. Pogoji in omejitve so urejeni v Slovenskih računovodskih standardih in Mednarodnih standardih računovodskega poročanja.
KAJ JE KONSOLIDACIJA?
Konsolidirano letno poročilo mora izkazovati resničen in pošten prikaz finančnega položaja, poslovnega izida, denarnih tokov in gibanja kapitala vseh družb, ki so vključene v konsolidacijo.

Konsolidacijo ureja Zakon o gospodarskih družbah (ZGD). Podrobnejša merila pa so urejena v Slovenskih računovodskih standardih (SRS) in Mednarodnih standardih računovodskega poročanja (MSRP).

54. člen ZGD določa, da je rok za oddajo 4 mesece po koncu poslovnega leta.
KDO MORA PRIPRAVITI KONSOLIDIRANO RAČUNOVODSKO POROČILO
Konsolidirano letno poročilo ureja 56. člen ZGD.

Konsolidirano računovodsko poročilo mora pripraviti družba registrirana v RS, ki je nadrejena eni ali več družbam v Sloveniji ali zunaj nje, če je nadrejena družba kapitalska družba, dvojna družba ali kakšna druga istovrstna družba po pravu EU.

Družbe, katerih delnice kotirajo na borzah EU, morajo pripraviti konsolidirano računovodsko poročilo v skladu z mednarodnimi standardi računovodskega poročanja.

Nadrejena družba je družba, ki izpolnjuje enega od pogojev:

  • Če ima večino glasovalnih pravic v drugi družbi.
  • Če ima pravico imenovati ali odpoklicati večino članov poslovodstva ali nadzornega sveta druge družbe in je hkrati družbenik te družbe.
  • Če ima pravico do prevladujočega vpliva nad drugo družbo na podlagi podjetniške pogodbe ali drugega pravnega temelja.
  • Če je družbenik v drugi družbi in če na podlagi pogodbe z drugimi družbeniki te družbe nadzoruje večino glasovalnih pravic v tej družbi.

V konsolidacijo ni potrebno vključiti podrejene družbe, če to ni pomembno za resničen in pošten prikaz finančnega stanja družbe. Če pa je družb, ki niso pomembne za pošten prikaz, več, skupaj pa so pomembne, jih je potrebno vključiti v konsolidacijo.

Nadrejena družba, ki skupaj s podrejenimi družbami ne dosega pogojev za srednje veliko podjetje, pri čemer se prihodki in aktiva povečata za 20%, ni dolžna sestaviti konsolidiranega poročila, razen, če se z njenimi delnicami oz. delnicami podrejenih družb trguje na borzi.
KONSOLIDIRANO RAČUNOVODSKO POROČILO
Konsolidirano letno poročilo je:

  • Konsolidirano računovodsko poročilo:
    • Konsolidirana bilanca stanja
    • Konsolidiran izkaz uspeha
    • Konsolidiran izkaz denarnih tokov
    • Konsolidiran izkaz gibanja kapitala
  • Konsolidirano poslovno poročilo

  • Priloga h konsolidiranim računovodskim izkazom:
    • Navesti je potrebno družbe, ki niso bile vključene v konsolidacijo in navesti razloge.
    • Na podlagi 69.člena ZGD je potrebno v prilogi k izkazom podrejene družbe pojasniti tudi:
      • Firmo in sedež obvladujoče družbe, ki sestavlja konsolidirano poročilo za najširši krog družb v skupini, v razmerju do katere družbe je družba podrejena in kje je možno dobiti konsolidirano poročilo.
      • Firmo in sedež obvladujoče družbe, ki sestavlja konsolidirano poročilo za najožji krog družb v skupini, v razmerju do katere družbe je družba podrejena in kje je možno dobiti konsolidirano poročilo.
Konsolidirano računovodsko poročilo mora biti revidirano in sicer v šestih mesecih po koncu poslovnega leta. Poslovodstvo mora revidirano konsolidirano računovodsko poročilo predložiti organu družbe, ki je odgovorno za sprejetje poročila v osmih dneh od prejema revizorjevega poročila in pa AJPES-u.
KONSOLIDIRANJE RAČUNOVODSKIH IZKAZOV V SLOVENSKIH RAČUNOVODSKIH STANDARDIH
Uvod v Slovenske računovodske standarde nadrobneje ureja konsolidacijo računovodskih izkazov.
SKUPINA PODJETIJ
Skupina podjetij ni pravna oseba. V konsolidiranih računovodskih izkazih je predstavljena kot eno samo podjetje. Sestavljeni so na podlagi posamičnih računovodskih izkazov.

Skupino sestavljajo:
  • Obvladujoče podjetje.
  • Podjetja, odvisna od njega zaradi deleža v kapitalu.
  • Podjetja, odvisna od njega zaradi prevladujočega vpliva iz drugih razlogov.
KONSOLIDACIJA - POSTOPEK
Konsolidacija je združevanje računovodskih izkazov obvladujočega podjetja in od njega odvisnih podjetij od postavke do postavke, tako da se seštevajo sorodne postavke sredstev, dolgov, kapitala, prihodkov in odhodkov.

Pri konsolidaciji je potrebno :

  • Izločiti finančne naložbe obvladujočega podjetja v kapital oziroma dolgove odvisnih podjetij in deleže obvladujočega podjetja v kapitalu oziroma dolgovih odvisnih podjetij pa tudi druge medsebojne finančne naložbe in deleže v kapitalu oziroma dolgovih drugih podjetij v skupini ter v tej zvezi obračunati razlike.
  • Izločiti medsebojne poslovne terjatve in poslovne dolgove.
  • Izločiti medsebojne prihodke in odhodke.
  • Izločiti neiztržene čiste dobičke in čiste izgube, ki so posledica notranjih poslov znotraj skupine.
  • Ponovno obračunati davke in jih časovno razmejiti.
  • Posebej izkazati manjšinske deleže v kapitalu in v čistem dobičku.
Za izvedbo konsolidacije je potrebno zagotoviti :
  • So v posamičnih računovodskih izkazih odvisnih podjetij za podobne poslovne dogodke uporabljene enotne računovodske usmeritve.
  • So postavke v posamičnih računovodskih izkazih odvisnih podjetij enako formalno predstavljene, če niso, pa, da odvisna podjetja sestavijo posebne računovodske izkaze za potrebe konsolidacije, ki se razlikujejo od njihovih uradnih računovodskih izkazov.
  • So posamični računovodski izkazi konsolidiranih podjetij sestavljeni za poslovno leto, ki se konča z istim dnem, če to ni mogoče, pa, da se opravijo preračuni za učinke pomembnih poslovnih dogodkov v odvisnih podjetjih, nastale v vmesnem obdobju, ki ne sme biti daljše od treh mesecev, oziroma da odvisna podjetja sestavijo vmesne posamične računovodske izkaze.
  • Je določena metoda prevedbe iz tuje valute, v kateri so predstavljeni posamični računovodski izkazi odvisnih podjetij, v predstavitveno valuto obvladujočega podjetja; to so praviloma pri sredstvih in obveznostih do njihovih virov srednji tečaj Banke Slovenije, pri prihodkih in odhodkih pa povprečni srednji tečaji, ki so veljali ob njihovem nastanku.
Vsak presežek nabavne vrednosti nad deležem obvladujočega podjetja v pošteni vrednosti pridobljenih razpoznavnih sredstev, dolgov in pogojnih obveznosti je treba v skupinski bilanci stanja opisati kot dobro ime in ga pripoznati kot sredstvo. Dobro ime se pozneje izkazuje po nabavni vrednosti, zmanjšani za nabrane izgube zaradi oslabitve, ki pomenijo prevrednotovalne poslovne odhodke v skupinskem izkazu poslovnega izida.

Vsak presežek deleža v pošteni vrednosti pridobljenih razpoznavnih sredstev, dolgov in pogojnih obveznosti nad nabavno vrednostjo se v skupinskih računovodskih izkazih pripozna kot presežek (prihodek) v konsolidiranem poslovnem izidu.
PRVA KONSOLIDACIJA
Postopek, v katerem se prvikrat, to je ob vstopu odvisnega podjetja v skupino, obračuna vrednost deleža obvladujočega podjetja s sorazmernim delom kapitala odvisnega podjetja in opravijo drugi konsolidacijski popravki, se imenuje prva konsolidacija.

Prva konsolidacija se opravi na datum, ko je vpliv obvladujočega podjetja prevladal, in sicer ne samo neposredno, temveč tudi prek drugih odvisnih podjetij.

Pri prvi konsolidaciji je nabavna vrednost pridobljenega deleža v kapitalu odvisnega podjetja opredeljena kot nakupna cena, povečana za neposredne nabavne stroške. Če je bilo nadomestilo dano v obliki stvari, je treba ugotoviti njihovo pošteno vrednost.
PRIDRUŽENO PODJETJE
Pridruženo podjetje je podjetje, v katerem ima naložbenik pomemben vpliv in ki ni niti odvisno podjetje niti naložbenikov skupni podvig. Kadar je obvladujoče podjetje ali od njega odvisno podjetje naložbenik v pridruženo podjetje, se v skupinskih računovodskih izkazih naložba v pridruženo podjetje obračuna z uporabo kapitalske metode.
POMEMBEN VPLIV
Če ima naložbenik neposredno ali posredno, prek odvisnih podjetij, 20 % ali več glasovalnih pravic v podjetju, v katero naložbi, velja predpostavka, da ima pomemben vpliv, razen če je mogoče nedvoumno dokazati, da takega vpliva nima.

Velja tudi obratno: če ima naložbenik neposredno ali posredno, prek odvisnih podjetij, manj kot 20 % glasovalnih pravic v podjetju, v katero naložbi, velja predpostavka, da nima pomembnega vpliva, razen če je mogoče tak vpliv nedvoumno dokazati.

Dokaz za naložbenikov pomembni vpliv je običajno eno ali več naslednjih dejstev :
  • Zastopstvo v upravnem odboru ali ustreznem odločevalnem organu podjetja, v katero naložbi.
  • Sodelovanje pri odločanju.
  • Bistveni posli med naložbenikom in podjetjem, v katero naložbi.
  • Medsebojno izmenjavanje vodilnega osebja; in/ali
  • Zagotavljanje bistvenih strokovnih informacij.
KAPITALSKA METODA
Po kapitalski metodi se finančna naložba najprej evidentira po nabavni vrednosti, knjigovodska vrednost pa se poveča ali zmanjša, tako da se pripozna naložbenikov delež v dobičku ali izgubi podjetja, v katerem ima naložbenik pomemben vpliv, ki nastane po datumu, ko je bila finančna naložba opravljena.
POSEBNOSTI VREDNOTENJA POSAMEZNIH KATEGORIJ
Posebnosti vrednotenja posameznih gospodarskih kategorij v skupinskih računovodskih izkazih so obravnavane v posebnem poglavju vsakega SRS, ki obravnava kako gospodarsko kategorijo.

Tako vsebuje isti SRS napotilo za pojasnjevanje postavk tako v posamičnih kot tudi v skupinskih računovodskih izkazih in podlago za razumevanje razlik.

V SRS, ki obravnavajo oblike računovodskih izkazov, pa je v posebnem poglavju pojasnjena razlika med obliko ustreznega posamičnega računovodskega izkaza in obliko skupinskega računovodskega izkaza.

Določbe o razkritjih v posamičnih računovodskih izkazih veljajo smiselno v enakem obsegu tudi za skupinske računovodske izkaze.
  • O meni
  • Oglasi
  • Nov oglas za delo
  • Išči oglase za delo
  • Davčni register
  • iana
  • Nov blog
  • Pregled blogov
  • Moje računovodstvo
  • Prosti čas
Podatki podjetja

Računovodstvo Pavliha d.o.o.
Celovška cesta 150, 1000 Ljubljana


poslovna enota

Cesta Dušana Kvedra 27, 1270
Litija

Podatki iz registra

Srg.: 96 / 02115
Št.vložka: 1 / 28033 / 00
Datum vpisa: 14.06.1996
Okrožno sodišče v Ljubljani
Družba z omejeno odgovornostjo
Kapital: 8.870,00€
Ustanovitelj: Pavliha Črtomir Borut

Matična številka: 5943019
Ident.št. za DDV: SI 91861144

02023-0011210104 pri NLB d.d.
Swift: LJBASI2X

Kontakt

info@pavliha.org

Copyright © 2023 Računovodstvo Pavliha    Privacy Policy

Glavni menu
  • O meni
  • Oglasi
  • Nov oglas za delo
  • Išči oglase za delo
  • Davčni register
  • iana
  • Nov blog
  • Pregled blogov
  • Moje računovodstvo
  • Prosti čas
An error has occurred. This application may no longer respond until reloaded. Reload 🗙