
Logiranje
Logirate se tako, da kliknete na LOGIN
Odpre se slika na desni.
Vpišete email in password in kliknete Sign in
Če ne želite biti več logirani se izpišete tako, da kliknete LOGOUT
V kolikor še nimate uporabniškega imena in gesla se morate najprej registrirati.
Kliknete Sign up now in dobite sliko spodaj levo.

Registracija
Vpišete email, ki ga boste uporabljali pri prijavi.Kliknete Send verification code. Na vaš email bo poslana verifikacijska koda
Preverite email. Če morda ne najdete emaila, preverite če je v spamu

Verifikacija
Vpišite verifikacijsko kodo. Če morda ne velja več, ker je preteklo preveč časa, kliknite Send new code in poslana vam bo nova koda.Kliknite Verify code
Določite še geslo. To naj bo sestavljeno iz malih in velikih črt, znakov in številk. Dolžina gesla naj bo vsaj 8 znakov.
V vrtico Confirm New Password geslo vpišite še enkrat, da ne bi bilo napake.
Display Name bo vaše prikazno ime in je poljubno.
Given name je osebno ime.
Surname je priimek.
Na koncu kliknete na Create in vrnili se boste na začetno stran.

Pozabljeno geslo
Če ste pozabili geslo kliknite Forgot your passwod? na prvi sliki.Vpišite svoj email in kliknite Send verification code.
Preveri svoj email in nadaljujte na naslednji sliki oz. kliknite gumb Continue

Pozabljeno geslo - verifikacija
Vpišite verifikacijsko kodo, ki ste jo dobili v emailu.Kliknite Verify code oz. kliknite Send new code v kolikor potrebujete novo kodo zaradi preteka časa.
Potem kliknite Continue in nadaljujte na naslednji sliki.

Pozabljeno geslo - novo geslo
Vpišite novo geslo in ga zaradi morebitne napake pri vnosu vnesite ponovno v polje Confirm New PasswordNa koncu Continue
In geslo je spremenjeno oz. bo veljalo novo geslo.
Zaprete oz. odprete celoten iskalnik. Iskalnik je v obliki drevesa.
Prikažejo se samo skupine drevesa.
Prikažejo se skupine in podskupine drevesa
Prikažejo se tretji nivo drevesa.
Prikažejo se postavke zadnjega, četrteka nivoja drevesa
Iskalnik se resetira
S klikom na posamezno poglavje odpirate in zapirate veje drevesa. Če kliknete vejo drevesa pod katero ni druge veje drevesa, sprožite iskanje.
Podjetniki želijo povečati dobičke, zato poskušajo trgu ponuditi proizvode in storitve, ki jih ljudje želijo in so spodobni plačati. Želje pa se v času spreminjajo, zato je potrebno zagotoviti pretok produkcijskih sredstev v roke tistih proizvajalcev, ki se najbolje prilagajajo spremembam.
Zagotavljanje likvidnosti : Za varčevalca je zelo ugodno če njegovi prihranki niso vezani za določen čas. Ljudje raje varčujejo če vedo, da bodo npr. svoje delnice lahko prodali in denar drugače naložili oz. potrošili. Pri tem je pomembno, da varčevalec pri tem ne izgubi del prihrankov. Večje varčevanje pa je predpogoj za večje investicije. Na ta način finančni trg zagotavlja likvidnost. Večji kot je finančni trg, večja je likvidnost.
Razpršitev naložb : Prenos prihrankov le na enega investitorja pomeni za varčevalca večje tveganje da investitor prihrankov ne bo vrnil oz. plačal donosa. To se zgodi v primeru, če investitorju ne uspe porabiti prihrankov tako, da bi mu prinesli dobiček. Tveganje pa se zmanjša tako, da varčevalci prenesejo svoje prihranke več investitorjem. Verjetnost da vsi ne bodo izpolnili obljub je tako manjša. Varčevalci lahko s svojimi prihranki kupijo različne naložbe in si tako zmanjšajo tveganje.
Sekundarni finančni trg : Z že obstoječimi finančnimi oblikami se trguje na sekundarnem trgu. Izdajatelji svojih delnic, obveznic itd.. niso dolžni odkupiti do dospetja. Jih pa lahko imetniki predčasno prodajo na sekundarnem trgu.
Trg vrednostnih papirjev : Trg vrednostnih papirjev delimo na odprti trg in zaprti trg. Odprti trg pomeni, da se kupec in prodajalec ne poznata, ker trgujejo prek borznih posrednikov. Na zaprtem trgu pa se za nakup prodajalec in kupec neposredno dogovorita.
Nadaljnja delitev je glede na vrsto vrednostnih papirjev. Torej na trg dolžniških vrednostnih papirjev (obveznice) in lastniške vrednostne papirje (delnice).
Trge vrednostnih papirjev lahko delimo tudi glede na mesto trgovanja. Če tako mesto obstaja je to borza, če pa se trguje v neposrednih računalniških oz. telefonskih povezavah med posrednik oz. agenti, pa se temu trgu reče "trgovanje preko okenc".
Denarni trgi :
- Udeležencev omogočajo ohranjati likvidnost : Posamezniki in podjetja imajo običajno precejšne časovne razlike med denarnimi prilivi in obveznostmi. Ko imajo denarne presežke jih lahko posodijo tistim, ki imajo v tem času primanjkljaj denarja. Denarni trg prispeva k stabilnosti ekonomskih subjektov in gospodarstva.
- Omogočajo centralni banki voditi denarno politiko
Trg kapitala :
Trg kapitala povečuje obseg varčevanja in ga usmerja v najbolj produktivne naložbe in to predvsem na dva načina :
- Nove izdaje lahko kupijo varčevalci
- Vrednostne papirje pa s prihranki komitentov kupujejo tudi banki, zavarovalnice itd..
Povezava med denarnim trgom in trgom kapitala predstavljajo poslovne banke, ki transformirajo ročnost sredstev in sicer tako da zbirajo prihranke, z delom tako zbranih prihrankov pa kupujejo dolgoročne vrednostne papirje.
- kreditojemalec, ko najema posojila ali izdaja vrednostne papirje za pokrivanje primanjkljaja
- garant, ko daje garancije za kredit
- zakonodajalec
- zadnji vir likvidnosti ; centralna banka kupuje kratkoročne vrednostne papirje oz. odobrava likvidnostne kredite bankam oz. državi.
Cene se na borznem sestanku oblikujejo z izklicevanjem. Zastopnik prodajalca izklicuje višjo, zastopnik kupca pa nižjo ceno. Izklicne cene se potem prilagajajo in če se izkliče cena ki je sprejemljiva za oba, pride do transakcije. Tečaj pri katerem je prišlo od transakcije je enotni tečaj. Vse transakcije se beležijo in na koncu so objavljene v tečajnici. V tečajnici so navedeni še drugi pomembni podatki : enotni tečaj prejšnjega dne, začetni tečaj, obseg transakcij, najnižji, najvišji tečaj itd.
Vrednostni papirji, ki kotirajo na borzi se delijo v več skupin npr. uvrščena kotacija I, uvrščena kotacija II in prosti trg. Za uvrstitev v posamezno skupino veljajo različni pogoji. Najstrožji so za uvrščeno kotacijo 1, najmanj strogi pa so na prostem trgu. Pogoji se nanašajo predvsem na velikost izdaje, dostopnost informacij itd..
Pravila delovanja borze so zelo stroga, saj je možnost prevar velika.
- O meni
- Oglasi
- Nov oglas za delo
- Išči oglase za delo
- Davčni register
- iana
- Nov blog
- Pregled blogov
- Moje računovodstvo
- Prosti čas
Glavni menu
- O meni
- Oglasi
- Nov oglas za delo
- Išči oglase za delo
- Davčni register
- iana
- Nov blog
- Pregled blogov
- Moje računovodstvo
- Prosti čas